A motor kiválasztásakor többek között figyelembe kell venni azt a teljesítményt, amit az adott alkalmazás megkíván

Hogyan válasszuk ki a megfelelő villanymotort?

A hatékony és gazdaságos működés biztosításához kulcsfontosságú a megfelelő villanymotor kiválasztása. Nagy teljesítményű és hosszú élettartamú alkalmazásokhoz például az aszinkron motorok, míg precíziós és vezérlésigényes rendszerekhez a léptetőmotorok és szervomotorok ideálisak. Milyen szempontok segítenek meghatározni, hogy melyik motor lesz a legalkalmasabb az adott feladatra? Felsorolunk néhányat a legfontosabbak közül.

Egyik legfontosabb a teljesítmény. A motor kiválasztásakor figyelembe kell venni azt a teljesítményt, amit az adott alkalmazás megkíván. Az alulméretezett motor túlmelegedéshez és gyors elhasználódáshoz vezethet, míg a túlméretezett motor felesleges költséget jelentene.

Fontos szempont a nyomatékigény, különösen induláskor (indulási nyomaték), de működés közben is. Szállítószalagok esetén például nagy indulási nyomatékra van szükség.

Az üzemeltetési környezet is fontos a megfelelő villanymotor kiválasztása szempontjából. Az extrém hőmérsékleti körülmények például speciális hűtést vagy kifejezetten robusztus burkolatot igényelhetnek. Nedves környezetben vízálló vagy vízhatlan motorra van szükség a korrózió és az esetleges rövidzárlat megakadályozásához. Poros vagy vegyszerekkel teli környezetben olyan motorokat érdemes használni, amelyek speciális burkolattal vagy IP védettséggel rendelkeznek. Vegyipari, valamint olaj- és gázipari alkalmazásoknál elengedhetetlen a robbanásbiztos motorok alkalmazása.

A sebességszabályozás egy következő fontos tulajdonság, amit a választáskor figyelembe kell venni. Ha stabil, fix sebesség tartására van szükség, akkor szinkron- vagy egyenáramú motorokat használhatunk. Ha pedig különböző sebességeket igényel az alkalmazás, például szállítószalagok vagy szellőzők esetében, akkor a változtatható fordulatszámú, például frekvenciaváltóval ellátott aszinkron vagy egyenáramú motorokra van szükség. Ezen kívül fontos tulajdonság az energiahatékonyság, az üzemidő, a vezérlés finomsága, a tartósság és a karbantartás várható gyakorisága is.

Látható, hogy a teljesség igénye nélkül felsorolt paraméterek variációinak lehetősége meglehetősen nagy, mégis mindegyikre találhatunk megfelelő villanymotort. A lényeg, hogy az adott alkalmazás pontos igényeinek elemzését gondosan elvégezzük, és annak megfelelően válasszuk ki a típust.